Yeşil çayın Faydaları

Sağlık 2 hafta önce aihsan


 Yüksek miktarda antioksidan içeren yeşil çay aynı sürede , enzimler, amino asitler ve fitokimyasalları da içerisinde barındırır. tıpkı sürede B vitamini, folat, manganez, potasyum, magnezyum ve kafeini de içerir.
Sağlığa olan faydalarının yanı dizi cilt ve saç bakımında da yoğun şekilde etkileyici bir fayda listesine sahiptir. Güzelliğinizi bir üst seviyeye taşımak için yeşil çayı bakım maskelerinizde kullanabileceğiniz bunun gibi gündelik bir kaç kap içmeyi de tercih edebilirsiniz.

cilt yapınızı güçlendirir
Yeşil çay ten yapınızı güçlendirerek daha sıhhatli bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildinizden toksinleri atar, izleri ve yaraları iyileştirir ve iltihaplanmayı azaltır. Cildinizin elastikiyetinie de iyi gelir.

2003 yılında yapılan bir çalışma yeşil çayın ten yenilenmesini olumlu etkilediği sonucu ortaya koymuştur. ten hastalıklarında ve yara tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

2 kullanılmış yeşil çay torbasını açın ve içindekiler çıkarın.
1 ve ya 2 yemek kaşığı saf bal ekleyin.
Bir miktar limon suyu ile karıştırın.
Yüzünüze uygulayın ve 5-on dakika kadar bekletin.
ılık su ile maskeyi yıkayın.
Bu yüz maskesini haftada 1 ve ya 2 defa yine uygulayın.
Göz şişlikleri ve mor göz altlarını azaltır
Yeşil çay’daki antioksidanlar ve taninler göz şişliklerini ve mor göz altlarını iyileştirmede yoğun şekilde etkilidir. Göz çevrenizdeki duygulu cilt tabakasının hemen altında toplanan kan torbalarının sönmesine destekçi olur. Bu da gözlerinizdeki yorgunluk ve şişkinliği azaltır.

Buna ilave olarak, yeşil çay’daki K vitamini göz altlarındaki morlukları da azaltmanıza destekçi olur.

2 kullanılmış yeşil çay torbasını 30 dakika kadar buzdolabında bekletin.
Soğuk çay torbalarını gözlerinizi kapatarak üstlerine koyun.
Arkanıza yaslanın ve 15 dakika kadar dinlenin.
Bu tarifi sonuçlardan tatmin olana kadar günde 2 kez yapmanızı tavsiye ederiz.
Yaşlanma izleri ile savaşır
Yeşil çay sarkmış cilt, güneş hasarları, ıslak çizgileri ve kırışıklıklar bunun gibi yaşlanma belirtilerini antioksidan içerikleri yardımıyla yavaşlatacaktır.

Yeşil çaydaki polifenoller zararlı serbest radikallerin cildinizde yaratacağı hasarların ortaya çıkaracağı yaşlanma sürecinin ivmesini nötrlemenize yardımcı olur.

Buna ek olarak, ten kanseri ile savaşınızda da en çok askerlerinizde biri şekilde görev yapacaktır.

3 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı yeşil çay yaprağı ve bir tutar zerdeçal tozunu karıştırın. Yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu sima maskesini haftada 1 ve ya 2 kez uygulayın.
Bir başka seçenek ise 1 çay kaşığı maça çayını ve bir kaç damla suyu karıştırarak elde edeceğiniz macun olacaktır. Kuru ten sıkıntısı yaşıyorsanız 1 çay kaşığı maça yeşil çayını yarımşar çay kaşığı tam saf hindistan cevizi yağı ve ılık su ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve yüzde yüz kuruyana kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir kaç kez uygulayabilirsiniz.
Akne ve sivilceleri iyileştirir
Yeşil çay’daki katekinler aknelere sebep olan bakterilerle savaşan antibakteriyel yapıdadırlar. Katekinler vücuttaki hormonal dengesizlikleri de düzenleyerek, sivilce oluşumuna neden olmalarını engellerler.

Buna ek şekilde yeşil çayın iltihaplanmalara karşı nitelikleri yardımıyla aknelerin verdiği kırmızılıklar ve iltihaplanmaları da azaltıcı etki yarattığı kanıtlanmıştır.

2012 yılında yapılan bir çalışma epigalokatekin-3- galat, yeşil çaydaki bu içeriğin alt hücresel moleküler hedeflere etki ederek aknelerin alt yapısındaki bakterilerin oluşumunu engelleyebilmektedir.

çeyrek kap taze demlenmiş yeşil çay ve suyu karıştırın.
Bir miktar pamuk ile bu solüsyonu etkilenmiş bölgeye uygulayın.
on-15 dakika kadar cildinize nüfuz etmesini bekleyin ve soğuk su ile yıkayın.
Aknelerden kurtulmuş bir cilde ulaşana dek bunu günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.
cilt toneri şekilde kullanılabilir
Bu popüler içecek tıpkı sürede cildiniz için natürel bir toner etkisi gösterecektir. Cildinize ait olmayan her şeyin cildinizden atılmasına ve büyümüş gözeneklerin küçülmesine destekçi şekilde cildinize sıhhatli ve parlak bir manzara verir. Cildinizin nemlenmesine yardımcı olur ki nem cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu sağlık faktörüdür.

2 bardak yeşil çay demleyin ve soğumaya bırakın.
Tercihinize göre bir kaç damla saf yağ ekleyin.
Solüsyonu temiz bir sprey şişesine doldurun.
Bu solüsyonu günde 2 defa yüzünüze sıkarak ve ya pamuk yardımıyla kullanın.
Sedef ve ya rosacea problemine sahip bireyler de bu solüsyonu gönül rahatlığıyla kullanabilirler.

Saç gelişimini uyarıcı etkisi bulunur
Yeşil çay içeriğindeki yüksek miktarda antioksidanlar yardımıyla saç gelişimini destekleyicidir. içeriğindeki katekinler 5 alfa reduktoz geliştirici özellikleri yardımıyla saç dökülmesinin esas sebeplerinden olan dihidrotestosteron salgılanmasını ciddi ölçüde kısıtlar.

Hatta yeni saç oluşumunu destekleyerek kuru saç dipleri ve kepek bunun gibi sorunların de basitçe önüne geçer.

2005 yılında yapılan bir çalışma yeşil çaydaki polifenollerin saç dökülmelerini gözle görülmektedir şekilde azalttığı sonucunu ortaya koymuştur.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra soğuk yeni demlenmiş yeşil çay ile durulayın. 10 dakika kadar saçlarınızda kalmasına izin verin ve soğuk su ile durulayın. Bir kaç ay boyunca bu uygulamayu haftada 2 üç kez tekrarlayabilirsiniz.
tıpkı zamanda, günde 2 üç bardak yeşil çay içerek de kuvvetli ve güzel görünen saçlara kavuşabilirsiniz.
Güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucudur
Yeşil çay cildinizi güneşin yararsız ultraviyole ışınlarından dahi koruyucu özelliklere sahiptir. Tanik asit, teobrımin ve polifenollere sahip olan yeşil çay güneşin zararlı ışınlarına maruz kalarak hasar görmüş cildinizi iyileştirerek rahatlatabilir.

2011 yılında yapılan bir çalışma yeşil çaydaki epigalokatekin-üç- galat’ın melanoma olarak isimlendirilen bir çeşit ten kanserinin oluşmasına sebep olan genlerin aktifleşmesini engellediği sonucunu ortaya koymuştur.

2 3 bardak yeşil çay demleyin ve bir süre buzdolabınızda bekletin.
Yumuşak bir bez parçasını yeşil çay ile ıslatın ve güneş yanıklarından etkilenmiş bölgelere uygulayın.
Günde 2 üç kez bu uygulamayı tekrarlayarak acı ve kızarıklıklardan kurtulabilirsiniz.
Saçlarınızı parıl parıl yapar
Saçlarınızı güçlü ve sıhhatli yapmasının yanısıra, yeşil çay saçlarınızın parıl parıl ve hayat dolu olmasını da sağlar. Artı şekilde, saçlarınızı hava kirliliği ve ağır yapılı saç bakım ve şekillendirme ürünlerine karşı da korur.

içeriğindeki yüksek miktarda E ve C vitamini ve pantenol yardımıyla saçlarınızın dolgunluk kazanmasına da yardımcı olur.

4 bardak sıcak su içerisinde 1 saat kadar 2 3 poşet yeşil çayı bekletin.
çay poşetlerini çıkarın ve solüsyonu soğumaya bırakın.
Saçlarınızı bu solüsyonla ıslatın ve durulayın.
10 dakika kadar bekledikten sonra şampuanla saçlarınızı yıkayın.
Elde ettiğiniz parlaklığı korumak içinse saçlarınızı soğuk su ile durulayın.
Bu tarifi haftada 2 3 kez uygulayabilirsiniz.
Genişlemiş gözenekleri daraltır
Antioksidan ve astrijen özellikleri yardımıyla yeşil çay çok fazla genişlemiş ve tıkanmaya müsait deri gözeneklerinizin daralmasına destekçi şekilde bakterilere maruz kalmalarını engeller. Bu sayede daha yumuşak ve sıkı bir cilde sahip kalırsınız.

1 bardak yeşil çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Bir kaç yemek kaşığı bu çaydan alın ve 2 yemek kaşığı bentonit kil ile karıştırarak macun biçimine getirin. Bu gözenek sıkılaştırıcı sima maskesini yüzünüze iyice yayın ve yüzde yüz kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzden ılık su yardımıyla yumuşak bir biçimde çıkarın ve durulayın.
aynı sürede günlük bir kaç bardak yeşil çay tüketerek vücudunuzdan istenmeyen toksinleri de atabilirsiniz.
Cildinizi arındırıcı etkilidir
Kuru yeşil çay yapraklarının katı yapısı cildinizden ölü cilt hücrelerinin, kirin ve başka cildinize ait olmayan faktörlerin basitçe atılmasını sağlar.

1 yemek kaşığı kuru yeşil çay, 1 bardak şeker, yarım kap tam saf zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı saf balı karıştırın. Yüzünüze ve/ve ya vücudunuza yuvarlak hareketlerle nazik bir şekilde bastırarak uygulayın. Son şekilde da ılık su ile durulayın. Bu yüz scrub’ını haftada 1 2 kez tekrar uygulayabilirsiniz.
Bir başka seçenek ise 1 yeşil çay poşetini 3’te1 bardak su ile demledikten sonra soğumaya bırakın. 1 yemek kaşığı bu çaydan alın ve 2 yemek kaşığı şeker ile karıştırın. eğer karışım fazla sıvı kaldıysa bir tutar daha şeker ile doğru kıvamı yakalamaya çalışın. Bu karışımı da haftada 1 2 kez tekrar uygulayarak cildinizin güzel bir biçimde scrub’lanmasını sağlayabilirsiniz.

yeşil çay içmenin saça faydaları yeşil çayın cilde faydaları yeşil çayın faydaları cilt yeşil çayın saça faydaları